טיפול משפחתי

התמודדות עם תהליכים המתרחשים בתוך המשפחה מציגים סוג של מורכבות בפני היועץ. ברמה המקצועית רצוי שליועץ יהיה ידע רב בתחומים רבים; הורות, יחסים בינאישיים, צרכים התפתחותיים בשלבים השונים, דרכים ליצירת תקשורת תקינה. לימודי טיפול משפחתי באים להכשיר את היועץ, להיות מוכן להתמודד עם מגוון התחומים שלהם ייחשף.

הדינמיקה המשפחתית

טיפול משפחתי
איך לטפל במשפחה

יועץ הבא לעזור בתחום המשפחה, צריך שיהיה לו את הידע כיצד למפות את מערך הכוחות ואת הקשרים שנוצרים בין בני המשפחה. מיפוי שכזה נחוץ על מנת לזהות את אזורי הקושי והחיכוכים. בעזרתו ניתן למקד את התהליך עצמו, להפוך אותו לפשוט יותר. מיפוי שכזה, בנוסף למיקוד בבעיה, מעניק מידע חשוב על יחסי הכוחות. ניתן בעזרתו לדעת מי מחברי המשפחה מהווה גורם חיובי, שניתן להיעזר בו לשם חיזוק הקשר המשפחתי. הדינמיקה תהייה של חיזוק וניטרול הגורמים השליליים ובמקביל העצמת הגורמים החיוביים בקשר המשפחתי.

הדינמיקה התקשורתית במשפחה

תהליכי עזרה במשפחה באים לתת מענה למערך המשפחתי. כחלק מהתהליך הטיפולי, צריך שליועץ תהייה את היכולת ליצור תהליכי תקשורת קונסטרוקטיביים, תוך כדי אפשור של מעבר מידע מסודר בין בני המשפחה. יועץ ימצא את עצמו בתחום הזה עוסק עם מפגשים פרטניים, יחד עם מפגשים של שני ההורים ועד מפגשים רבי משתתפים. היועץ ירכוש וישתמש ביכולת ניהול תהליכים בקבוצה, על מנת לאפשר את תהליכי הצפת הקשיים והריפוי שלהם שיגיע בהמשך. יחד עם תהליכים היוצרים העצמה של הפרטים החלשים, והעצמת המשפחה בכלל.

ההבדל בין טיפול פרטני לבין טיפול משפחתי מאת: תמר כהן ארואטי

המרכיב הטיפולי

יועץ משפחתי מהיותו נוגע במגוון רחב של גילאים וקשיים רגשיים, ייחשף לבעיות בעלות אופי טיפולי. רצוי שתהייה לו יכולת טיפולית סבירה שתאפשר לו לתת מענה בעצמו למערך המשפחתי, בכך הוא יהווה ציר מרכזי התהליך מתן העזרה למשפחה. במקרים קשים יותר הוא יוכל להפנות לאנשי מקצוע ולשתף איתם פעולה בתהליך הטיפולי.

ייעוץ זוגי וגישור בא לתת מענה לבני זוג הנמצאים במשבר, חלק מעבודת היועץ תהייה לשים לב ולתת מענה ראשוני לקשיים המשפחתיים, בנוסף לקושי הזוגי שהתעורר. יועץ זוגי יוכל לשמש גשר בין בני הזוג, ויצור עימם הסכמות משותפות לגבי דרכי התנהלותם בבית. היועץ הזוגי יוכל לבחון איתם את ההצלחה שלהם. ייתן להם משוב על השינוי שנעשה ויוכל ללוות אותם מול קשיים חדשים שיצוצו.

עוד דברים שאולי יעניינו אותך

קצת חכמת חיים ומה שטוב לנו