ייעוץ זוגי המלצות

ייעוץ זוגי מתבסס על גישה מעשית ליחסים הזוגיים, הממקדת את הייעוץ במטרות האישיות של בני-הזוג, בפערים שביניהם ובסלילת דרכים לחיפוש הצלחה ואושר אישי של כל אחד מבני הזוג, מתוך הכרת הצרכים של כל אחד מבני הזוג והיכולת לספק אותםיעוץ זוגי יוביל את בני הזוג ממקום של קונפליקט מתמשך, להבנה הדדית של הצרכים אותם כל אחד מביא איתו לקשר ממקום שכזה, הדורש קודם כל יצירת תקשורת תקינה ויעילה בין בני הזוג ניתן להגיע להסכמות משותפות אותן יוכלו ליישם לתוך חייהם בעתיד.

טיפים לייעוץ זוגי

למי נועד ייעוץ זוגי ?

לעיתים בני הזוג ישאלו את עצמם האם כדאי לעבור תהליך של ייעוץ זוגי? האם באמת יש לנו בעיה חמורה או שאפשר לדחות את ההתמודדות איתה? האם אנחנו בכלל יכולים להצליח? התשובה היא שכל זוג יכול להצליח בני זוג המוכנים לאתגר את עצמם, לבחון היכן כל אחד תורם לקשיים, לשפר את התקשורת הבינאישית, ואפילו ליצור שינוי בסדרי העדיפויות בחייהם בהחלט יוכלו להיעזר ולהצליח בייעוץ הזוגי.

זוגות רבים מתחילים את הקשר באהבה בהתלהבות רבה חלקם בהמשך ימצאו עצמם חיים בקשר שאינו מוצלחה מטרה הראשונית של יעוץ זוגי היא לזהות את הדברים שנמצאים בבסיס המחלוקת שמכבידה על בני הזוגב המשך, לאחר הברור באמצעות יעוץ זוגי ניתן ללמוד דרכים חדשות כדי לפתור את המשבר שמעיב עליהם אבחון בעולם הרפואה הוא שלב חשוב ומקדים לפני שניתן לרפא בדומה בעולם הזוגיות ללא זיהוי מדויק של מה שיוצר את המשבר בין בני הזוג – התהליך עלול להוביל לכישלון.

מתי כדאי לקחת ייעוץ זוגי ?

במקרים בהם בני זוג – מוצאים את עצמם רבים על שטויות, שהאהבה ביניהם פוחתת, מבזבזים את רוב זמנם במאבקים וכעסים, מתקשים או אפילו מוצאים את עצמם ללא יחסי מין, עברו מצבים של מעילה באמון, מתקשים לשתף פעולה, התקשורת ביניהם שלילית או כמעט ואינה קיימת, לא מצליחים לקבל זה את זו, מוצאים את עצמם חיים ללא תחושת אינטימיות וכו' – כאן ייעוץ זוגי יכול להיות "תרופה" בשבילם.

יעוץ זוגי מאפשר שיפור וצמיחה מחודשת בקשר הזוגי באמצעות מספר דרכים: חידוש הרצון לפעול כדי להעמיק את האינטימיות, התבוננות על התרומה האישית הן לקשיים והן להצלחות בקשר הזוגי ועידוד לאחריות אישית, ויתור על ההיתקעות בעמדה מאשימה כלפי בן הזוג ויצירת מוכנות לקבלה הדדית, הגברת המוכנות לתת זה לזו ולהתפשר, למידת הצרכים של כל אחד ומציאת דרכים לספק אותם, יצירת מוכנות להיות בהקשבה אמיתית זה לזו, ויתור על ספקות וחשדנות ויצירת תחושת אמון מחודשת, יצירת גישה המובילה לתחושת כבוד הדדי ועוד.

מגוון הגישות של יעוץ זוגי:

  • גישה לשינוי דפוסי התנהגות – המיקוד בגישה זו בשינוי הציפיות ודרכי ההתנהגויות של בני הזוגמתבצע עידוד של המטפל והכוונה המעודדת את בני הזוג למצוא דרכי פעולה אחרות מאלו שהתרגלו לפעול באמצעותן עד כה.
  • גישה לריפוי פצעי הילדות יחד עם יצירת שינוי אישי וזוגי – הקשר הזוגי עצמו מטרתו לתת מענה ולהעניק את הדברים שהיו חסרים לבני הזוג בעבר שלהםבני זוג שמצליחים לעשות זאת למעשה עוברים תהליך של ריפוי מאותם פצעי ילדותגישת אימגו מעודדת ייעוץ זוגי המבוסס על ריפוי בני הזוג באמצעות שיפור הקשר הזוגי.
  • גישה פילוסופית חינוכית – דרך למידה של דרכי התמודדות חדשות לפתרון הבעיות, אפיון וזיהוי של ההבדלים בתפיסות העולם השונות של בני הזוג, ומציאת גישה אחרת שתאפשר פעולה משותפת תוך קבלה הדדית.
  • עבודה מערכתית – שיטת טיפול המשלבת משחקי תפקידים ובאמצעותם מאפשרים לבני הזוג לאתר את מקומות התורפה בהתנהלות הזוגית שלהם.
  • התמקדות אישית – כאן הדגש הוא על שינוי אישי אותו עוברים בני הזוג במקבילבאמצעותו כל אחד מהם תורם יותר לקשר עצמו ולומד להצמיח את עצמו
  • באמצעות שינוי ההתנהלות בחיים – האישיים גישה זו גורסת כי עבודה זוגית מונעת לעיתים את ההתפתחות האישית של כל אחד מהצדדים.

לשם הצלחת ייעוץ זוגי חשובה התאמה בין בני הזוג לבין המטפל לעיתים רצוי ליזום פגישה ראשונה עם היועץ אשר יכולה לתת לבני הזוג את האינדיקציה האם אפשר להמשיך ולהתקדם ביחדפגישה ראשונה לא מוצלחת היא לא בהכרח מעידה על ההמשך, אך עדיין ניתן להתרשם מדרך עבודת היועץ ולהעריך את יכולת תרומתו.

קשיים נפוצים ביעוץ זוגי

גורמים רבים עלולים להופיע בקשר הזוגי וליצור קשיים: מעילה באמון, קשיי תקשורת, מעורבות יתר של ההורים, חלוקי דעות בנושא חינוך הילדים, ניהול הכספים, כעסים, חוסר עניין וריגוש, העדר שותפות, מעורבות יתר של משפחות המוצא……

כדי להצליח בתהליך של יעוץ זוגי , צריך לזהות ולברר את אופי הבעיה שמעיבה על הקשר הזוגיללא ברור מקדים שכזה יהיה קשה מאוד לשקם את הקשר הזוגי.

יעוץ זוגי – האם אפשר להגיע לבד?

באמצעות ייעוץ אישי הנעשה בפגישות נפרדות, מתאפשרת התמקדות של כל אחד מבני הזוג בפתיחת הקשיים, הרצונות והצרכים, מבלי לגרום לחיכוכים ולמשקעים נוספים בצד השניישיבה נפרדת מאפשרת יחסי אמון טובים יותר עם היועץ, ומקלה על היועץ להדריך כל אחד מבני הזוג בנפרד בהבנת התהליכים המתרחשים בין בני הזוג, ובלקיחת אחריות על חלקו בזוגיות נהוג, לפי הצורך, לפגוש את בני הזוג גם בנפרד, כחלק מתהליך ייעוץ זוגי.

לעיתים אחד מבני הזוג אינו רוצה לעבור ייעוץ זוגי, במצבים כאלה יכול הצד השני לעזור לקשר הזוגי ולמערכת היחסים הזוגיים באמצעות שינוי התנהגותו שלובמצב של צורך בעזרה באמצעות ייעוץ זוגי, חשוב לבוא לפגישות ייעוץ זוגי אישיות מאשר לדחות את התהליך או לא לקיימובמקרים רבים קורה שבן הזוג האחר משתכנע להצטרף לפגישות ייעוץ זוגי בהמשך.

מדריך לזוגיות טובה לפי חכמת הקבלה

הליך הגישור מתחיל עם שלב הכרות תוך ניסיון להגדיר את בעיית הסכסוך המגשר מציג את:

עצמו וניסיונו, מהו גישור, מיהו המגשר ומה תפקידו, ועונה על שאלות הצדדים ביחס להליך הגישורמתקבלת הסכמת הצדדים להליך הגישור והחתמתם על הסכם גישור כנדרש בחוקמפגשים נפרדים נערכים בין הצדדים לשם ברור הנושאים שבמחלוקתמפגשים משותפים יערכו במקביל ויבדקו דרכים אפשריות להביא את הסכסוך לידי סיוםבמצב בו הצדדים מגיעים להסכמה נערך ביניהם הסכםמידת הצורך מביאים את ההסכמות וההסכם לאישורו על ידי בית המשפט.

המגשר פועל בתור צד שלישי ממקום ניטרליתפקידו להוביל את התהליך ולעזור לצדדים להגיע לתקשורת מועילהתפקיד הצדדים המגושרים לשאוף למציאת פתרונותגישור אפשר לעשות במצבים בהם הצדדים מעוניינים לפתור את המחלוקת באמצעות הסכם הוגן, כאשר ישנה מוכנות לבטא את הצרכים והרצונות מחד ורצון להקשיב לאחרהליך הגישור מתאים במצבים בהם הצדדים מעדיפים שלא לעבור הליך המשפטי ואת העימות שמתלווה לו.

מה לעשות כאשר אחד מבני הזוג מתקשה להגיע לייעוץ זוגי?

אדווה כבר זמן רב חושבת כיצד להביא את בעלה אלי לפגישות יעוץ זוגי אלי שמרגיש אי נוחות לפתוח את הדברים בפני גורם חיצוני ולעבור תהליך של יעוץ זוגי טוען כי זה לא מתאים לו לדבר על רגשות ובעיות זה לא הסגנון שלו אדווה במחשבה שניה החליטה לנקוט בגישה עקיפה היא בקשה ללכת ולהתחיל יעוץ זוגי כדי להבין את הדברים שאותם היא צריכה לשפר אצלה אלי לא התנגד לרעיון תוך כדי התהליך אדווה התחילה לראות מהם הדברים המכשילים שכל אחד מהם עושה בהמשך היא סיפרה לאלי שהיא צריכה את נוכחותו בפגישות כדי לברר אלו דברים נספים היא צריכה לשים לב כדי שתוכל להתמודד טוב יותר עם הדברים אלי מהעמדה הזאת היה לו קל יותר לקבל את הבקשה ואכן הוא הצטרף לפגישות של יעוץ זוגי.

נכונות לזהות את החולשות האישיות ולקחת עליהן אחריות היא חשובה לשם הצלחת יעוץ זוגי באמצעות התהליך הטיפולי ניתן לשנות את דרכי התקשורת וההתנהלות המשפחתית יעוץ זוגי מטרתו לתת בסיס לבני הזוג שבאמצעותו יוכלו להתנהל ולנהל את הקשר שלהם בצורה טובה עוד שנים רבות.

בדרך כלל יעוץ זוגי יאחה את הקרע שנפער בין בני הזוג, אולם העדר מוכנות להתמודד עלולה להביא את בני הזוג למקום של התייאשות מהקשר במצבים בהם בני הזוג מגלים שהקשר לא השתפר למרות שקבלו יעוץ זוגי הם עלולים להתקשות ולהמשיך בקשר לעיתים את התובנות והשינוי בני הזוג יעברו בתקופה מאוחרת לאחר שהתהליך של ייעוץ זוגי נפסק.

ייעוץ זוגי – טיפים להצלחה!

את מסע הזוגיות בני זוג מתחילים לרוב עם חלום גדול ותוכניות לעתיד מוצלחתוך כדי החיים המשותפים חלקם יגלו כי הקשר הזוגי שלהם נסדק ומתערער עד כדי תחושת משבר בזוגיות.

"זוגיות" – הינה מערכת יחסים דינמית המורכבת מעולמו האישי של כל אחד מבני הזוג ומהאינטראקציה הנוצרת ביניהםבני הזוג מביאים את הצרכים האישיים שלהם, את החלומות והשאיפות האישיותמשם הם נעים למקום של שותפות וקבלה הדדיתזוגיות מהיותה מערכת דינמית נמצא אותה משתנה לאורך הזמן ביחס לאירועים ולשלבים אותם בני הזוג עוברים במהלך החייםלעיתים מטענים רגשיים מהעבר הופכים מרדומים לפעילים וקשיים רגשיים חדשים עלולים ללוות את בני הזוגברבות הימים הזוגיות הופכת ל"ישות שלישית" בה חוברים שני אנשים ומקימים שותפות, באמצעותה יוכלו להגשים את רצונם המשותף.

את הקשר הזוגי יהיו כאלה שרואים אותו כשותפות עסקית "אני נמצא איתה כל עוד טוב לי"סוג של חשבון נפש, האם זה שווה לי להיות בקשר הזה או שאני "משלם" עליו יותר משאני מקבל ממנוגישה שכזו יוצרת מאבקי כח ואכזבות הנובעים מהתחושה של כל אחד מהצדדים שהוא נותן יותר ממה שהוא מקבלחשבונאות שכזו עלולה להביא את הקשר הזוגי למשברים היוצרים תחושה של מבוי סתום ואפילו רצון לפרק את הקשר.

סיכום

חשוב שנדע כי יעוץ זוגי אינו "מטה קסם" באמצעות מאמץ שיהיה משותף מצד שני בני הזוג יחד עם לקיחת אחריות אישית וסבלנות כל זוג יכול להגיע לתוצאות טובות יותר ולשיפור בקשר הזוגיהעדר התמודדות עם קשיים בזוגיות עלול להחמיר את המצבבעיות לא פתורות יש להן נטייה להישאר, להצטבר ולהקצין עם הזמןמכאן כדאי לפעול ולשנות ולהינע מלחכות.

עוד דברים שאולי יעניינו אותך

קצת חכמת חיים ומה שטוב לנו